sobota, 18 lipca 2015

Pocztówkowa

Pierwsza pocztówka została stworzona 1 października 1869 roku.  Nic specjalnego, zwykła karta pocztowa z Cesarstwa Austro-Węgier. Na początku był tylko herb inny dla części Austriackiej, a inny dla części Węgierskiej. Przez lata forma pocztówki ulegała zmianie, by w pierwszej połowie 1872 roku dosć do obecnej formy, czyli z przodu fotografia lub obrazek, a z tyłu miejscem na adres i pozdrowienia lub groźby. W dzisiejszych czasach ostatnim tchnienim pocztówek jest postcrossing. Zabawa polega na wysyłaniu sobie widokówek przez osoby z innych krajów a nawet kontynentów w celach kolekcjonerskich. Mam ochotę się kiedyś w to pobawić, ale zawsze jest ryzyko, że komuś nie spodoba się pocztówka i mi nie odpisze :)


 By wziąć udział w postcorssingu należy wcześniej zarejestrować się na stronie. Jest kilka takich witryn miedzy innymi Interpals, Penpals czy Postcrossing. Najwięcej osób zaangażowanych w tą akcję pochodzi z Rosji, jednak jest to także rozpowszechnione w krajach azjatyckich. Według statystyk w ramach tego projektu na świecie zostało wysłanych około 20 milionów pocztówek.
 Twórcą i pomysłodawcą serwisu jest Paulo Magalhães. Jego hobby to deltiologia, zwana także filokartystyką, czyli po prostu zbieranie pocztówek :) Jednak to nie on jest rekordzistą. Według Księgi Rekordów Guinnessa największą kolekcję na świecie posiada mieszkaniec Wielkiej Brytanii Mario Morby. W jego zbiorach jest aż 1 000 265 sztuk. W Wielkiej Brytanii znajduje się jeszcze jedna imponująca kolekcja pocztówek, jednak o tematyce dość dyskusyjnej. Edward Wharton-Tigar przez całe swoje życie zbierała pocztówki reklamujące papierosy.
 Aktualnie postcrossing jest wypierany przez bookcrossing czyli wymienianie się książkami. Tu też jest szansa dla pocztówek, ponieważ mogą być one świetnymi zakładkami. Najlepsze do tego są widokówki. Warto zaznaczyć, że nie każda kartka pocztowa to widokówka. Mamy także kartki okolicznościowe i karty korespondencyjne. Ta ostatnia to skarb dla krzyżówkowiczów, ponieważ za ich pomocą wysyła się najczęściej kupony i rozwiązania krzyżówek.
 Aktualnie dobra widokówka ma wielu konkurentów. Już nikt nie jest zainteresowany zwykłymi składankami z kilkoma zabytkami z danego miasta. Każdy z nas ma aparat i może sam sobie stworzyć "dzieło sztuki". Trzeba sporo kreatywności i sprytu :)
Jak dla mnie najlepszą i najpiękniejszą piosenką z motywem pocztówki jest oczywiście Green Day "Last Night on Earth", którą Billie Joe napisał dla swojej żony.
I text a postcard, sent to you
Did it go through?
Sending all my love to you.
You are the moonlight of my life every night

1 komentarz:

  1. takie kolekcjonowanie pocztówek to super zabawa bo można je oglądać , katalogować i co najważniejsze dla "dzieci mojej epoki" wziąć do ręki nie to co internetowe pozdrowienia.

    OdpowiedzUsuń