sobota, 2 lipca 2011

Cover na dziś "The Saints Are Coming"

"I cried to my daddy on the telephone
how long now?"

Pytam ile jeszcze, jak długo? W roku 1978 mało dziś już znany zespół The Skids nagrał piosenkę, która cieszyła się dość dużą popularnością. Utwór ten był drugim singlem promującym płytę Scared to Dance. Całość ma wydźwięk zdecydowanie anty wojenny. opowiada on o historii przyjaciela Richard'a Jobson'a , który zginął jako żołnierz Armii Brytyjskiej. Przez lata piosenka leżała i czekała "na dzień"
 The Skids - The Saints Are Coming 
Dokładnie 23 sierpnia 2005 powstał Huragan Katrina, który sprawił, że piosenka z podwójną siłą wróciła na listy przebojów. Podwójną siłą pchającą "Świętych ku pomocy" oprócz Katriny stały się dwa zespoły Green Day i U2. W roku 2006 miała miejsce premiera ich wersji  "The Saints Are Coming" . Do oryginalnego tekstu dodano na początek jedną zwrotkę ze znanego szlagieru Animalsów "House Of The Rising Sun". Nowa wersja została zaśpiewana na dwa glosy. Niektórzy krytycy marudzili, że głosu Bono nie da się odróżnić od głosu Billiego Joe, jako krytyk bardzo nie obiektywny powiem, że mi to wcale nie przeszkadza. Nagranie powstało w celach charytatywnych, dochód został przekazany ofiarom Huraganu Katrina.
U2 and Green Day "The Saints Are Coming"   
Wideo stworzył Chris Milk. Całość to fragmenty z nagrywania piosenki w studio i migawki z wiadomości przedstawiające ogrom tragedii.
Dwie wersje, każda porusza inny ważny problem społeczny. Stara wersja to spontaniczny bunt anty wojenny. Nowa to krzyk buntu przeciw biedzie, przeciw cierpieniu, to trafne dołączenie strofy z innego utworu spotęgowane przez dwa zespoły.
Utwór ten był coverowany jeszcze raz przez inny zespół, niemiecki Von Thronstahl. Znowu mamy tu motywy wojenne. Ta wersja jest całkiem inna, teledysk to swoista opowieść, o cierpieniu po utracie bliskiej osoby na wojnie. Kobiecy wokal wzbogaca kompozycje.
Von Thronstahl - The Saints Are Coming


 Cover story is closed...
w służbie pokoju

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz